دات نت نیوک
جمعه 08 مهر 1401
معرفی طرح
‌ معرفی فعالیت‌های طرح
‌‌آزمایشگاه‌های مرتبط با طرح
‌معرفی مجری طرح‌
‌ معرفی اعضای کمیته راهبری ‌
معرفی پروژه‌های طرح ‌
برنامه زمانبندی طرح ‌
آخرین اخبار طرح ‌
  • برگزاری اولین جلسه کمیته راهبری طرح جامع آزمایشگاه‌های حوزه تولید نیروی برق

به منطور شناسائی توانمندی آزمایشگاهی مطابق نیاز روز و تعیین اولویت‌های صنعت برق در حوزه آزمون و آزمایشگاه، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های آزمایشگاهی کشور در صنعت برق و انرژی و عملیاتی نمودن تجهیز، راه‌اندازی و توسعه آزمایشگاه‌های صنعت برق و انرژی، به صورت متمرکز و یکپارچه، منطبق بر سیاست‌های شرکت مادرتخحصصی تولید نیروی برق حرارتی، نسبت به تعریف طرح‌ جامع نیازسنجی، اولویت‌بندی، طراحی، تجهیز، راه‌اندازی و توسعه آزمایشگاه‌های صنعت برق و انرژی در حوزه‌ تخصصی تولید نیروی برق توسط دفتر برنامه‌ریزی و تأیید صلاحیت آزمایشگاه‌های صنعت برق و انرژی در مرکز آزمون، بازرسی و استاندارد نیرو(آبانیرو) اقدام گردید.

در راستای عملیاتی نمودن این طرح، اولین جلسه کمیته راهبری طرح جامع نیازسنجی، اولویت‌بندی، طراحی، تجهیز، راه‌اندازی و توسعه آزمایشگاه‌های صنعت برق و انرژی در حوزه تخصصی تولید نیروی برق در روز شنبه مورخ 22 شهریورماه 1399در پژوهشگاه نیرو برگزار گردید. در این جلسه، نخست، آقای مهندس امیر فرهادی، ریاست مرکز آزمون، بازرسی و استاندارد نیرو به معرفی ساختار و فعالیت‌های این مرکز و طرح‌های در دست انجام مرتبط با مدیریت برنامه‌ریزی و تأیید صلاحیت آزمایشگاه‌ها پرداختند و در ادامه پیرامون موضوعات اساسی این طرح همفکری و هماهنگی صورت گرفت.

در ادامه جلسه آقای دکتر اشکان ذوالریاستین مجری طرح، برنامه‌ها و پروژه‌های طرح و مدل همکاری با شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی را تشریح نموده و به سوالات اعضاء پاسخ دادند و در پایان جلسه گام‌های لازم در قالب یک نقشه‌راه برای پیشبرد اهداف طرح توسط اعضا برنامه‌ریزی گردید.

اعضای کمیته راهبری این طرح آقایان مهندس مسعود آسایش رئیس پژوهشکده تولید، مهندس علی اکبر ژام معاون پژوهشکده تولید و نماینده پژوهشکده، مهندس داور رضاخانی مدیر برنامه‌ریزی و تأیید صلاحیت آزمایشگاه‌ها، دکتر علی عیسی پور مدیرکل دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌ها شرکت تولید نیروی برق حرارتی، مهندس محمدرضا عابدی رئیس اداره بهبود بهره‌وری و توان نیروگاه‌ها شرکت تولید نیروی برق حرارتی، دکتر ابراهیم موسوی ترشیزی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر مصطفی امیرجان مجری طرح جامع استانداردهای حوزه تولید به عنوان اعضاء کمیته و دکتر اشکان ذوالریاستین مجری طرح به عنوان دبیر کمیته حضور دارند.

در ساختار این کمیته برای نخستین بار مجری هر دو طرح جامع آزمایشگاه‌ها و استانداردهای حوزه تولید نیرو برای هماهنگی هرچه بیشتر در حوزه استاندارد و آزمون، حضور و همکاری دارند.

 

  • ابلاغ عضویت اعضاء کمیته‌های راهبری طرح‌های جامع نیازسنجی، اولویت‌بندی،طراحی، تجهیز، راه‌اندازی و توسعه آزمایشگاه‌های صنعت برق و انرژی در حوزه‌های تخصصی چهارگانه تولید، انتقال، توزیع و انرژی

در راستای حمایت از توسعه‌ متوازن توانمندی آزمایشگاهی مطابق نیاز روز و اولویت‌های صنعت برق به آزمون و همچنین اجرای نظام‌نامه مدیریت و راهبری پژوهش و فناوری وزارت نیرو و همچنین مطابق با دستورالعمل راهبری طرح‌های تحقیقات کاربردی و توسعه فناوری و استفاده حداکثری از ظرفبت‌های آزمایشگاهی کشور در صنعت برق و انرژی، نسبت به تعریف و ابلاغ طرح‌های جامع نیازسنجی، اولویت‌بندی،طراحی، تجهیز، راه‌اندازی و توسعه آزمایشگاه‌های صنعت برق و انرژی در حوزه‌های تخصصی چهارگانه تولید، انتقال، توزیع و انرژی با نظارت دفتر برنامه‌ریزی و تأیید صلاحیت آزمایشگاه¬های صنعت برق و انرژی در مرکز آزمون، بازرسی و استاندارد نیرو(آبانیرو) اقدام گردید.

در این راستا به‌منظور ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی فعالیت‌های طرح‌های مذکور با شرکت‌های مادر تخصصی مربوطه، بخش‌های مختلف صنعت برق، مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها در حوزه آزمایشگاه¬ها و هدایت کمیته‌های راهبری، نسبت به انجام مکاتبات و تعیین اعضاء کمیته‌های مذکور اقدام شد.

بر این اساس کمیته‌های راهبری مستقل در چهار حوزه تولید، انتقال، توزیع و انرژی ابلاغ متشکل از نمایندگان شرکت‌های مادر تخصصی، معاونت‌های تخصصی پژوهشگاه نیرو، دانشگاه‌ها، نمایندگان صنعت و مجریان طرح‌های مربوطه در حوزه‌های تولید، انتقال، توزیع و انرژی توسط مرکز آزمون، بازرسی و استاندارد نیرو (آبانیرو) در مردادماه 1399 تشکیل گردید.

مسئولیت راهبری طرح، دستیابی به اهداف، برنامه‌ها و اولویت‌های صنعت برق کشور در زمینه آزمون مورد نیاز براساس شاخص‌ها و معیارهای مناسب و تبیین و ارایه سیاست‌های تأمین مالی برای خوشه پروژه‌های طرح‌ها و نظارت بر روند پیشرفت آنها و توسعه شبکه آزمایشگاهی، مشارکت بخش خصوصی و ایجاد شبکه‌ی متخصصین از جمله وظایف اصلی اعضاء کمیته‌های راهبری می‌باشند.

 

 

 

  • انعقاد تفاهم نامه همکاری با آزمایشگاه فیلتراسیون شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

تفاهم نامه همکاری در حوزه انجام آزمون های مربوط به فیلترهای هوای ورودی توربین گاز میان پژوهشگاه نیرو و آزمایشگاه فیلتراسیون شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان منعقد گردید. همچنین در ادامه این تفاهم نامه رایزنی پیرامون تأمین منابع مالی جهت توسعه خدمات این آزمایشگاه به صنعت برق در دستور کار قرار دارد.

 

 

  • سومین همایش"فیلتراسیون و بررسی اثرات آن بر راندمان توربین‌های گازی" برگزار شد

با مشارکت پژوهشگاه نیرو و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، سومین همایش فیلتراسیون و بررسی اثرات آن بر راندمان توربین‌های گازی در تاریخ 16 بهمن ماه در محل سالن فردوسی پژوهشگاه نیرو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو، این همایش یک روزه با توجه به اهمیت و ضرورت مبحث فیلتراسیون در صنایع نیروگاهی، با اهدافی چون ارتقاء آگاهی کارشناسان و ذی‌نفعان از نحوه طراحی و فرآیندهای مهندسی، الزامات مربوط به مقوله انجام آزمون‌ها براساس استاندارد، بازرسی و بهره‌برداری صحیح از فیلترهای مورد مصرف در نیروگاه‌ها برگزار شد.

با توجه به ضرورت تأمین با کیفیت کالا و ارایه خدمات در حوزه صنعت برق و انرژی کشور و تأکید بر استفاده از توان تولید داخلی، لزوم ارایه فعالیت‌های منسجم در زنجیره استاندارد، آزمون و بازرسی از اهمیت بسزایی برخوردار است. لذا یکی از محورهای کلیدی طرح شده در این همایش، معرفی مرکز آزمون، بازرسی و استاندارد نیرو (آبانیرو) بود که ارایه توضیحات مربوطه با تشریح فعالیت‌های مرتبط با راهبری، انسجام‌بخشی و یکپارچه‌سازی این زنجیره با هدف ایجاد فرآیندهای تضمین کیفیت کالاها و تجهیزات مورد استفاده صورت پذیرفت.

در این همایش سخنرانان به بیان دیدگاه‌های تخصصی خود در خصوص موضوعاتی چون بررسی اثرات فیلتراسیون بر راندمان توربین‌های گازی، عوامل مؤثر بر عملکرد واحدهای گازی نیروگاه‌های کشور، تشریح دستورالعمل استفاده از فیلترهای ورودی نیروگاه‌ها، معرفی آزمایشگاه فیلتراسیون شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و آزمون‌های مؤثر بر کیفیت فیلترهای هوای توربین‌ها پرداختند و در ادامه طی برگزاری نشست پرسش و پاسخ، هم‌اندیشی و به اشتراک‌گذاری تجارب با هدف برداشتن گامی مؤثر در جهت بهبود وضعیت کنونی صورت گرفت.

همچنین در این همایش، فراخوان مرکز آبانیرو با نظارت و راهبری شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با هدف ارزیابی کیفی بازرسان فنی فیلترهای هوای ورودی توربین‌های گازی اطلاع رسانی شد.